Adıyaman Kutlu Doğum Etkinliğine Katılan Tüm Halkımızdan Allah Razı Olsun
Menü
Galeri
HaberVahdet-Der tarafından Mekke'nin Fethi Programı düzenlendi

Eklenme Tarihi: 14.01.2019 15:44:34 | Hit: 323 | Kategori: Güncel


Mekke kan dökülmeden fethedildi Adıyaman Vahdet Der Tarafından düzenlenen Mekkenin Fethi programında konuşan Doğru Haber Gazetesi yazarlarından Avukat Emin Güneş Mekke müşriklerinin tüm işkencelerine rağmen Allah Resulü Mekkeyi kan dökmeden fethettiğini dile getirdi.

Vahdet Der toplantı salonunda düzenlenen program okunan Yusuf Özdaş’ın okuduğu Kur’an –ı Kerim tilaveti ile başladı, ardından sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Güneş, “Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselam Medine'den yola çıktığında yanlarında Savaş malzemesi yoktu. O zaman kılıç haceti asliyeden sayılıyordu. Medine'de de bir grup Müslüman şöyle diyordu ‘Bunlar hangi akıl ile Mekke'ye doğru gidiyor, Mekke'nin saldırısına karşı Hendek kazarak kendilerini zor kurtardılar. Bir de Mekke’nin içerisine doğru hareket ediyorlar. On binlerce insanın karşısına bin 500 kişilik bir grup ile çıkacaklar, Vallahi bunlardan hiçbirisi sağ çıkmaz. Diye konuşuyorlardı. Kuranı Kerim'de bahsedilen bu grup kendilerince realist yaklaşım içerisinde olan, Müslümanları gerçekçi olmamakla itham edenler Medine'de kaldılar.”

“Hudeybiye ile Müslümanlar devlet olarak tanındı”

Peygamber Efendimiz ile birlikte Mekke’ye hareket eden Müslümanların üzerine bir saldırı hazırlığı olduğunu işiten Hazreti Peygamberin Elçi olarak Hazreti Osman’ı Mekke müşriklerine gönderdiğini ifade eden Güneş, “Müslümanlar o sene Mekke'ye giremediler. Peygamber Efendimiz karşı tarafın böyle bir tedbire başvurduğunu görünce niyetlerini onlara açıklamak üzere Hazreti Osman'ı onları elçi olarak gönderdi git ve onlara niyetlerimizi söyle bir savaşmaya gelmedik. Sadece tavaf yapacağız, kurbanımızı kesip geri döneceğiz. Hz Osman gidip Mekke müşrikleri ile görüşünce oradakiler tarafından güzel bir şekilde karşılandı ancak talepleri kabul edilmedi. Hz Osman'a sen buraya gelmişken tavafını yapabilirsin ancak git arkadaşına söyle o buraya gelmeyecek diye tepki gösterdi.” Dedi.

Hazreti Osman’ın kendisinden beklenileni yaptığını söyleyen Güneş “Ve Hazreti Osman'a bir dava adamın duruşunu göstererek benim önderimin, Rehberimin Peygamberimin ziyaret etmediği, tavaf etmediği ilk Kâbe’yi ben de tavaf etmem diyerek geri döndü.”

Müslümanların Hudeybiye ’de Hazreti Osman’ı bekleyişlerinin uzamasının ardından Peygambere Ölüm üzerine biat ettiklerini dile getrin Güneş ifadelerini şöyle sürdürdü: “Müslümanlar Hazreti Osman’ı beklerken endişe içerisine girdiler bu endişe içerisinde oradaki sahabeler Peygamber aleyhissalatu vesselam’a Rıdvan Biatı denen biat ile ölüm üzerine biat ettiler. Ve kanlarının Son damlasına kadar Allah Resulü savunacaklarını dair yemin ettiler. Bu haberi duyan Müşrikler Müslümanlar ile Hudeybiye Anlaşmasını yapmak zorunda kaldılar. Bu anlaşma Müslümanları Devlet olarak tanındığının resmi belgesidir.”

Müslümanları zor durumda yalnız bırakmayan ile Müslümanlardan geri duranlar arasında fark vardır

“Allah insanları, zor günlerde dener, şiddet, baskı ve zulüm altında iken senin ile gelen adamlar başkadır. Bollukta senin ile gelenler başkadır.” Diyen Güneş, “Sıkıntıda gelen kardeşine her şeyini feda edebilirsin. Peygamber aleyhissalatu vesselam Mekke'ye gelmeyenler ile Hayber’e de gitmek istemedi. Onlar dönüşte ganimetten almak isteyince onlara izin verilmedi.” Dedi.

“Müslümanların savaşı öldürme değil ihya amaçlıdır”

Müslümanların savaşa için hazırlık yaptığında amaçlarının kan dökmek değil İslam ile ihaya edilmek olduğunun altını çizen Güneş, “Efendimiz 10 bin kişilik ordu ile Medine'den Mekke'ye doğru yola çıktı. Fakat Mekke'ye gidişini gizli tutuyordu Rahmet Peygamberi olan Hazreti Muhammed aleyhisselatu vesselam. Mekkelilerin tedbir alıp karşı koyma durumunu göz önünde bulunduruyor bu durumda birçok insanın ölümüne ve kan dökülmesine sebep olacağını bildiğinden Mekke üzerine yaptığı seferi gizli tutuyordu. Herhangi bir direniş ile karşılaşmak istemeyen Peygamber Efendimiz kan dökülmesini önlemek istiyor. Çünkü daha önce Mekkeliler onları yurtlarından çıkarmış malına mülküne el koymuştu zulüm işkence ve hakaretler etmişlerdi.” İfadelerini kullandı.

Güneş daha sonra, “Müslümanların Savaşı öldürme amaçlı değil diriltme amaçlıdır. Müslüman ne için savaşır insanları ihya etmek için. İslam nokta-i nazarında bir insan Allah'ı, Peygamber'i tanımıyor ise imandan nasip et yok ve ahirete inancı yok ise bu insanın dirilmeye, yeniden ihya edilmeye ihtiyacı vardır.” Şeklinde konuştu.

İslam dininin de tebliğin önemine değinen Güneş son olarak, “Dinimizde kâfir öldürmeyi medh eden bir ayet yoktur. Onlar savaş sırasında öldürülmüş ama onların ihya edilmesi onlara tebliğ edip İslam’ın anlatılması daha sevaptır. Bir kişinin bizim elimizde imana gelmiş olması güneşin üzerine doğup battığı her şeyden daha hayırlıdır bizim için. Mekke kan dökülmeden Müslümanların eline geçer ve Müslümanların başkenti haline gelir. Hazreti Ömer dönemine kadar da öyle kalır. Ve zaman içerisinde Müslümanların başkentleri değişir.” Dedi. Program Ferit Gölgül’ün yaptığı dua ile sona erdi. 
Kapat

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm haklarıKaynakta Belirtilen'lere aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Haber Kategorileri
Adıyaman Namaz Vakitleri
Adres:Turgut Reis Mahallesi Barbaros Caddesi No:59/1 Adıyaman/MERKEZ - 0416 2131440

Oto Link
Beğenilen Linkler
Face Twitter
İletişim
admin@vahdet-der.com